Strona główna

Szkoła

Kronika

Czytelnictwo

Zbiory

Zabawa i nauka

Gry edukacyjne

Publikacje

Regionalia

Galeria

eTwinning

Comenius

WebQuest

Kubusiowe stronki

Kontakt


Copyright © Renata Pryga
             2006 - 2013

Legenda "Królewska Kuchnia"

    Grodzisko „Królewska Kuchnia” położone jest na pograniczu Wielowsi i Sielca. Niektórzy badacze uznawali to miejsce za port rzeczny. Najnowsze badania stwierdziły, że było to grodzisko założone w XI w., opuszczone przed końcem XIII w. Prawdopodobnie wskutek najazdu mongolskiego. Trudno jest obecnie określić funkcję grodziska. Przypuszcza się, że pełniło rolę strażnicy dla Sandomierza. Obecnie miejsce to ma wygląd wzniesionego nad poziom okręgu porośniętego lasem.

    Według legendy przekazywanej przez najstarszych mieszkańców Sielca, nazwa pochodzi od wydarzenia, które miało miejsce w czasach Zygmunta Starego. Podczas grasującej w Krakowie zarazy, król, królowa Bona i cały dwór opuścili stolicę aby szukać schronienia na innych, zdrowych terenach. Niestety,  karoca królewska utknęła w nadwiślańskich bagnach. Nadchodziła noc i dalsza podróż przez Puszczę Sandomierską wydawała się. niemożliwą. Zarządzono postój, aby tu przeczekać do rana. Niewielki zagajnik z naturalnym zagłębieniem terenu okazał się doskonałym miejscem na rozpalenie ognisk dla ugotowania strawy dla zmęczonej całodzienną podróżą rodziny królewskiej i jej świty. Stąd ta nazwa - Królewska Kuchnia.

    Jeśli ktoś nie wierzy w istnienie "Królewskiej Kuchni" lub uważa, że to zwyczajny las, jakich wiele, niech się sam przekona, że wcale nie jest taki zwykły...


  Regionalia